SCM Gloria Buzău riscă să piardă toate meciurile din acest sezon!

de Stiri Buzau Media

Șoc la SCM Gloria Buzău! Echipa de handbal feminin riscă să piardă toate cele 11 partide din acest sezon. Și asta deoarece clubul buzoian nu a înregistrat la Federația de Handbal contractul antrenorului cu portarii, Gabriel Borodi.

Tehnicianul, trecut pe la Gloria Bistrița și Rapid, a semnat un angajament cu clubul buzoian, dar contractul n-a fost înregistrat și nici n-a primit număr de înregistrare. Gabriel Borodi s-a adresat prin memorii, atât Comisiei de Disciplină cât și Comisiei de Litigii a Federației de Handbal.

Articolul 61 din regulament vorbește foarte clar despre respectarea cerințelor privind activitatea de antrenor, mai ales că Borodi a stat pe bancă în toate cele 11 meciuri din acest sezon. Sancțiunea poate fi penalizată dur: 0-10 pentru fiecare meci, -1 punct de fiecare meci și 5.000 lei pentru fiecare meci disputat în condiții regulamentare.

SCM Gloria Buzău este pe locul 7 în clasament și are un buget de 2.4 milioane de euro pe sezon.