Evenimentul ,,Zilele Alexandru Marghiloman”, ajuns la a doua ediție, a strâns de bună seamă, oameni dornici de cultură, de tot ceea ce arta le poate oferi unor suflete avide de frumusețe. Într-o frumoasă seară de primăvară a debutat o nouă ediție a evenimentului cultural, organizat în preajma datei la care politicianul buzoian Alexandru Marghiloman s-a stins din viață. Se împlinesc așadar 94 de ani de la trecerea în neființă a prim-ministrului României, iar organizatorii au dorit ca în acest an să readucă atmosfera vremurilor de mult apuse și să calce pe urmele marelui înaintaș, pentru a reînvia acțiunile filantropice ale politicianului buzoian, după cum ne-a declarat Alfred Vasilescu, organizatorul evenimentului ,,Zilele Alexandru Marghiloman”.
Evenimentul se desfășoară pe durata a două zile, iar prima dintre ele a adunat o pleadă de artiști care au oferit publicului prezent în Vila Albatros un spectacol de mare clasă. Vorbim de fapt despre un concert de muzică clasică susținut de soprana Maria-Mădălina Constantin (Filarmonica „George Enescu”), Luminița Berariu – pian (Opera Națională București) și, în calitate de invitat special, actorul Marius Bodochi, de la Teatrul Național București, care împreună au creat o frumoasă ,,Poveste cu dor de lumină”. Programul a cuprins lucrări de Felicia Donceanu, Laura Ana Mânzat, Tiberiu Brediceanu, Mihail Jora, Tudor Ciortea, Doru Popovici, Eugen Doga, Valentin Teodorian, Adrian Andrei. Pe durata a aproape două ore, publicul a fost fascinat de împletirea armonioasă dintre muzica românească și poezie. A fost un regal cultural, de care cei prezenți s-au putut bucura și de care își vor aminti cu siguranță pe parcursul anilor. Și pentru a afla secretul acestei reușite culturale am ales să-i întreb pe protagoniști – soprana Maria-Mădălina Constantin și actorul Marius Bodochi.
Manifestarea a continuat cu un ,,picnic à la Marghiloman”, o ocazie pentru strângere de fonduri, banii urmând a fi folosiți pentru realizarea unui centru de recuperare pentru copii bolnavi de cancer, așa după cum ne-a declarat Irina Vlăduca Marghiloman, urmaşa marelui politician buzoian și președinta Asociaţiei care poartă numele ilustrului său înaintaş.
Evenimentul ,,Zilele Alexandru Marghiloman” continuă și astăzi, cu un ceremonial militar şi religios de comemorare a marelui politician buzoian, ce va fi urmat de o masă rotundă cu participarea unor istorici de renume, cu titlul „Opera şi personalitatea prim-ministrului României”. Inedit în acest an va fi un eveniment editorial, respectiv reeditarea cărţii „Note politice 1897-1924” de Alexandru Marghiloman şi lansarea volumului „Personalităţi buzoiene 1918-2018: 500 pentru România”. Acesta va fi încheiat de conferinţa „Pledoarie pentru hipism” şi prezentarea calului de curse „Frozen Fire”, un armăsar din rasa pur sânge englez, adus la Herghelia Cislău, tocmai din Germania, cu sprijinul președintei Asociației Alexandru Marghiloman, Irina Vlăduca – Marghiloman descendent al cunoscutei personalități politice a României.