
Cu ocazia centenarului Colegiului ,,Mihai Eminescu” din Buzău, conducerea prestigioasei unități de învățământ a organizat astăzi, de la ora 17:00, un eveniment de excepție. În premieră, la Buzău, cel mai apreciat violonist român, Alexandru Tomescu a susținut un concert de mare clasă. Amfiteatrul Colegiului ,,Mihai Eminescu” a fost neîncăpător în această seară, atât de elevii acestei unități de învățământ, de profesori, foști absolvenți ai Colegiului cât și de buzoienii dornici de muzică clasică, de înaltă calitate. Printre cei prezenți la acest concert au mai fost primarul municipiului Buzău, Constantin Toma, inspectorul general școlar Florina Stoian și inspectorul general adjunct Daniela Palcău.
Cu o eleganță aparte și cu pasiune în priviri, Alexandru Tomescu a făcut ca atingerea delicată a corzilor viorii să scoată sunete care parcă îți vibrau în inimă. Un regal muzical de care publicul buzoian s-a putut delecta cu poftă. Fiecare sunet te transpunea într-o lume, în care aveai sentimentul că nu putea fi aievea. Violonistul Alexandru Tomescu cu o prezență scenică impecabilă a reușit să transforme Buzăul, în această seară, într-o citadelă a culturii. Alexandru Tomescu este un artist consacrat, nonconformist, care se bucură întotodeauna de aprecierea unanimă din partea publicului.
,,În această seară, în amfiteatrul Colegiului Național „Mihai Eminescu”: elevii, profesorii și invitații noștri au fost încântați de armonia muzicii interpretată maiestuos, cu pasiune, profesionalism și talent de violonistul Alexandru Tomescu. Un violonist care cântă pe marile scene ale lumii a acceptat să cânte pentru tinerii școlii noastre. La ceas de sărbătoare, Centenarul CNME, regalul muzical din această seară ne-a bucurat sufletele, ne a adus la școală într-o seara friguroasă, cu polei și ninsoare într-un amfiteatru plin care a respirat muzica la unison, a aplaudat în picioare și a așteptat încă un bis dăruit cu mare drag. Este un eveniment ce va rămâne în istoria școlii și în inimile noastre”, ne-a declarat profesor Daniela Albu, director adjunct al Colegiului Național ”M.Eminescu” Buzău.