
În ceea ce privește ieștirea Partidului Alianța Liberalilor și Democraților de la guvernare, deputatul Adrian Mocanu, liderul organizaţiei judeţene ALDE Buzău, a menționat că la nivel național formaţiunea a avut de suferit din cauza alianţei cu PSD, iar la nivel judeţean această alianţă nu a putut fi funcţională, din cauza social-democraţilor.
La rândul său, deputatul Toma Petcu a explicat că ieșirea ALDE de la guvernare a avut la bază numeroase motive. Primele au fost legate de neînțelegerile dintre cele două formațiuni politice, la nivel județean.
Vicepreședintele ALDE, în cadrul conferinței de presă, a adus din nou în discuție rezultatele obținte de PSD pe municipiu la alegerile eruoparlamentare. Deputatul Toma Petcu s-a arătat convins că organizația județeană va reuși să aducă un candidat puternic pentru fotoliul de primar, la alegerile de anul viitor.
În altă ordine de idei, vicepreședintele ALDE a menționat că formațiunea sa îl va susține pe Mircea Diaconu la alegerile prezidențiale și a prognosticat că în turul doi acesta va intra în luptă alături de actualul șef al statului Klaus Iohannis. Totodată a fost adusă în discuție și situația subprefectului Leonard Dimian susținut de ALDE, pentru numirea sa în funcție. Acesta a menționat la scurt timp după ieșirea de la guvernare a Partidului Alianța Liberalilor și Democraților că nu poate să îşi dea demisia. Această afirmație a fost susținută de altfel și de deputatul Toma Petcu care a adăugat că în cazul subprefectului Leonard Dimian, el poate fi doar înlocuit din funcţie, potrivit statutului pe care îl are.
