Demisă din funcţie, prin fax, printr-un ordin al Ministrului Educaţiei, Florina Stoian, inspectorul şcolar general a prezentat în cadrul unei conferinţe de presă, documentul prin care a fost anunţată de această decizie. Șefa învățământului buzoian a declarat că în aceeași seară de vineri, toți cei 13 inspectori şcolari generali din ţară demişi au primit documentele identice. Adică acestora li se imputau aceleași motive de demitere. Florinei Stoian i s-a dat termen limită de ocupare a funcţiei de inspector şcolar general până la data de 4 septembrie.
Șefa IȘJ Buzău a explicat că motivele ce îi sunt impuse nu au substanță și că în cadrul acestui ordin a găsit şi erori grave. ,,(…) Cu aceeași dată încetează contractul de management cu numărul 10182/19.06.2015, ceea ce nu este contractual meu. Eu am dat concurs și am contractual cu data de 27 mai 2016. Din cauza grabei…Dar al cui este acesta, că sigur este al cuiva. Să vedem ce decide instanța…Deci graba cu care s-au făcut aceste demiteri nu o înțeleg” a mai adăugat Stoian.
Inspectorul şcolar general a declarat că există 3 motive ce au stat la baza ordinului de demitere al Ministrului Educaţiei, Liviu Pop. Primul este legat de nepublicarea pe site-ul Inspectoratului Școlar Județean Buzău a declarațiilor de avere, netrimiterea la minister a unui raport privind starea învățământului pe anul anterior, care de obicei, se face în luna septembrie și un raport de audit intern care trebuia înregistrat la minister în 20 iulie. Acesta din urmă a fost înregistrat abia pe 26 iulie deoarece în perioada 12-21 iulie, Florina Stoian s-a aflat în concediu medical.
,,Am dovada cu concediul medical, cu ștatul de plată că am fost plătită cu concediu medical pe perioada respectivă, ori în data de 17 iulie când a sosit acest document nu aveam cum să știu de el și în concediu fiind nu puteam să fac ceva ca să determin oamenii din instituție ca să îl trimită pe 20 iulie. Domnul auditor mi-a adus un print screen din care rezultă că l-a trimis pe email pe data de 22 iulie, asta fiind sâmbătă. Eu am revenit în Inspectorat, având concediul medical până pe 21 iulie, luni 24 iulie. Judecați dumneavoastră dacă pot fi judecată și pentru acest lucru” a declarat Stoian.
Inspectorul general al IȘJ Buzău a anunţat că a contestat în instanţă ordinul ministrului, mai ales că ea ocupă postul în urma unui concurs susţinut anul trecut. ,,Am fost deja la avocați. Toți inspectorii din țară care am fost demiși astfel vom face același lucru. Am trimis o contestație la minister și vom depune la Curtea de Apel București o solicitare pentru suspendarea ordinului pe motivele prezentate. (…) E dreptul meu să mă apăr, fiecare om din țara asta are un drept la apărare, o să profit de el,. Vedem ce spune instanța. (…) Dacă până pe data de 4 septembrie, Curtea de Apel nu se pronunță, voi face ceea ce spune ordinul ministrului, adică să revin la catedră” a adăugat Stoian.
În cursul zilei de luni, din IȘJ Buzău a mai primit o adresă din partea Ministerului Educației prin care se anunță că postul de inspector general al instituției a fost scos la concurs. ,,Ca să ne umilească mai mult. Adică noi să punem pe site-ul IȘJ și să anunțăm acum în presă, scoaterea la concurs a postului nostrum pentru că așa ne trebuie. De ce ne-am dus ca să dăm concurs? ” a reacționat Florina Stoian. Inspectorul general al IȘJ spune că nu poate considera demiterea sa pe motive politice. Stoian a mai declarat că ceea ce s-a întâmplat vineri, acea demitere ,,la pachet” , este o premieră în istoria Ministerului Educației. ,,Niciodată nu s-au făcut demiteri la atât de mulți șefi de instituții” a mai spus șeful IȘJ Buzău.