Muzeul Județean Buzău anunță încheierea unui parteneriat cu Buzău Book Club, prin care întâlnirile clubului de lectură se vor desfășura, cu titlu gratuit, la Centrul Muzeal „I. C. Brătianu” BuzăuCentrul Muzeal „I.C. Brătianu”.
Începând cu luna iunie 2026 și până în iunie 2027, iubitorii de lectură se vor reuni, în fiecare a doua duminică a lunii, într-un spațiu cultural încărcat de istorie, memorie și dialog. Prima întâlnire va avea loc duminică, 7 iunie 2026, la Centrul Muzeal „I.C. Brătianu”. Prin acest parteneriat, Muzeul Județean Buzău își continuă misiunea de a transforma spațiile muzeale în locuri vii, deschise comunității, în care patrimoniul, lectura, ideile și oamenii se întâlnesc firesc.
Ne bucurăm să fim gazda acestui proiect și îi invităm pe toți cei pasionați de cărți, conversații și experiențe culturale să fie parte din această comunitate a lecturii.
Centrul Muzeal „I.C. Brătianu”
Prima întâlnire: 7 iunie 2026
Partener: Buzău Book Club


