În scopul igienizării rezervoarelor de apă potabilă Jieni din UAT Beceni, localitatea Gura Dimienii, joi, 19 iunie, interval orar 09.00-13.00, furnizarea apei potabile va fi întreruptă către utilizatorii din localitățile: Podu Muncii (parțial), Dogari, Gura Dimienii.
La reluarea furnizării apei, există posibilitatea ca apa să înregistreze valori mai mari ale parametrului turbiditate, situație în care robinetul trebuie lăsat deschis timp de câteva minute, pentru ca apa să revină la caracteristicile normale de potabilitate. Dacă situația persistă, sunați la Compania de Apă S.A. Buzău, iar o echipă de lucru specializată se va deplasa în zonă pentru a soluționa problema sesizată. Lucrările de spălare urmăresc să asigure o calitate corespunzătoare a apei potabile și sunt o parte a activității desfășurate de Compania de Apă în cadrul mentenanței preventive a rețelelor de distribuție.
În vederea evitării eventualelor efecte negative cauzate de lipsa apei, Compania de Apă Buzău le recomandă utilizatorilor afectați să-şi creeze rezerve de apă potabilă pentru perioada de întrerupere.
Compania de Apă Buzău