
După vizita de ieri, de la Asezământul pentru Persoane Vârstnice Năeni, astăzi, în Joia Mare, președintele CJ, împreună cu cei doi vicepreședinți au vizitat Asociația 1 Iunie, care reprezintă interesele persoanelor cu deficienţe de auz şi vorbire, unde au fost împărţite
câteva zeci de pachete, iar cu membrii Consiliului Județean al Persoanelor Vârstnice s-au întâlnit în sala de ședințe a Consiliului Județean.
Tot în cursul zilei de azi, reprezentanţii Consiliului Judeţean s-au deplasat la Cochirleanca, acolo unde s-a stabilit Olimpia Stanciu, românca stabilită în Siria în urmă cu 12 ani şi care s-a refugiat din calea războiului, întorcându-se în ţară împreună cu cei partu copii. Fără acte, fără niciun venit şi fără ajutorul soţului sirian, care a rămas într-o tabără de refugiaţi din
Turcia, femeia îşi duce cu greu traiul de pe o zi pe alta, reuşind cu greu să le asigure hrana celor patru copii cu care a reuşit să fugă din calea războiului.
Aceasta a primit astăzi din partea Consiliului Judeţean pachete cu alimente care să îi vor asigura ei şi copiilor o masă ceva mai îmbelşugată în zilele ce urmează.







