Buzoianul Eduard Ionescu, trei medalii de aur la Jocurile Francofoniei!

2023 este un an de grație pentru buzoianul Eduard Ionescu. După performanțele excelente obținute la Jocurile Europene de tenis de masă, sportivul de 19 ani a adus României trei medalii de aur la Jocurile Francofoniei, competiție organizată în Republica Democrată Congo.

Prima medalie a fost cucerită de buzoian cu echipa mixtă a României. Elena Zaharia și Edi Ionescu au avut un parcurs aproape impecabil, cu un singur set pierdut în cele patru confruntări. România a eliminat, pe rând, Senegal, Niger, Liban și Tunisia.

Și seara de joi a fost una de grație pentru tenismenul buzoian, acesta reușind în mai puțin de trei ore, două clasări pe cea mai înaltă treaptă a podiumului. Prima dată, după ce împreună cu Elena Zaharia, a câștigat aurul la dublu mixt, după un parcurs fără greșeală, cu patru victorii din tot atâtea posibile. Ultimul act a fost adjudecat de cei doi cu 3 la 0, în detrimentul dublului din Mauritius.

În proba regină, cea de simplu, Edy, care se număra printre favoriții turneului, și-a respectat statutul, înregistrând cinci victorii consecutive. În finală, buzoianul a dispus de un sportiv din Madagascar cu 3 la 1.

Delegația României a încheiat triumfător competiția, fiind pe primul loc la echipe mixte, dublu mixt și simplu (feminin și masculin).