Gloria Buzău, învinsă clar și de Univesitatea Cluj!

Nu degeaba Gloria Buzău este codașa clasamentului. Formația din Crâng a fost învinsă, luni, pe propriul teren și de Univesitatea Cluj, revelația acestui de debut de sezon al Superligii. Soarta partidei a fost decisă încă din prima repriză, când ardelenii au înscris ambele goluri ale întâlnirii.

Buzoienii au început, totuși, în forță partida de pe stadionul din Crâng și au avut câteva bune oportuniutăți de a înscrie. Prima ocazie i-a aparținut lui Akhmatov, în minutul 7, însă șutul acestuia a fost parat de portarul clujenilor. Și în minutul 15, Gloria putea debloca tabela de marcaj, în urma unei incursiuni a lui Gladun, al cărui șut nu a prins cadrul porții. Dacă nu a înscris formația buzoiană, au făcut-o ardelenii, în minutul 27. Nistor a centrat de la colțul careului pentru Bic, iar acesta a fost agățat, imprudent, de Ferraresso. Arbitrul a arătat punctual cu var, iar același Nistor a transformat fără emoții. Clujenii au înscris și golul doi, în minutul 43, după ce Gladun a pierdut mingea, iar Nistor a declanșat un contraatac fatal. Balonul a ajuns la Rață, care a centrat perfect, iar Thiam a înscris.

În ciuda schimbărilor efectuate la pauză, Gloria nu a reușit să reducă din handicap. Echipa buzoiană a avut mai multe ocazii de a înscrie, însă și ardelenii au avut șanse de a majora scorul. S-a încheiat 2-0 pentru U Cluj, rezultat în urma căruia Gloria Buzău rămâne pe ultimul loc al clasamentului, cu 5 puncte.