Au fost, din nou, mari emoții, pentru absolvenții de gimnaziu din
județul Buzău. Elevii au susținut, miercuri, a doua probă scrisă a
examenului de Evaluare Națională, la matematică, un test considerat de
mulți mai dificil decât cel de la limba și literatura română.
Potrivit reprezentanților Inspectoratului Școlar Buzău, ca și la prima
probă, în cele 33 de centre de examen organizate la nivelul județului
au fost așteptați 3.041 de elevi. Dintre aceștia, 154 au fost absenți,
la matematică, prezența fiind de aproape 95%. Dacă unii au chiulit de
la cel mai important examen din viața lor, un elev a oferit o lecție
de o mare ambiție. El a susținut ambele probe ale Evaluării Naționale
de pe patul de spital, fiind internat în secția de Chirurgie
Pediatrică a Spitalului Județean Buzău.
Emoțiile absolvenților de gimnaziu vor lua sfârșit pe 1 iulie, cand
vor afla primele rezultate ale examenului. Elevii nemulțumiți de
notele primite, vor putea depune contestații chiar în aceeași zi.

