Parașutist mort, în timpul unui exercițiu pe Aerodromul Boboc

de Stiri Buzau Media

Tragedie teribilă, ieri, după amiază, pe Aerodromul din Boboc, în județul Buzău. Un parașutist militar al Bazei 71 Aeriene Câmpia Turzii a murit în urma unui accident produs în timpul unui exercițiu de parașutare.

Potrivit unui martor, în jurul orei 14.00, ofițerul Cosmin Constantin Scorțea, alături de alți militari români, a efectuat saltul dintr-un avion de transport, de tipul C 27J Spartan,  de la 3.000 de metri altitudine. Militarul a căzut destul de mult în gol, fără ca parașuta principală și cea de siguranță să i se deschidă. În lipsa portanței, parașutistul a aterizat cu o viteză foarte mare, impactul cu solul fiind violent.

Pentru stabilirea circumstanțelor producerii accidentului a fost sesizat Parchetul Militar. De asemenea, conform procedurilor, șeful Statului Major al Forțelor Aeriene a ordonat constituirea unei comisii interne de anchetă.

Căpitanul Cosmin Constantin Scorțea, în vârstă de 38 de ani, era angajat în Ministerul Apărării Naționale din anul 2007, avea la activ 67 de salturi, fiind atestat pe tipul de parașută BG-7M, parașută inventată de celebrul parașutist Grigore Baștan. El era căsătorit și avea un copil.