Centrul Muzeal „I. C. Brătianu” Buzău: Salonul de Sculptură Mică „Gheorghe Coman” Invitat: 𝐍𝐢𝐜𝐨𝐥𝐚𝐞 𝐋𝐮𝐩𝐮 – „𝑂𝑐ℎ𝑖𝑢𝑙 𝐴𝑝𝑒𝑙𝑜𝑟”
Sculptor contemporan, Nicolae Lupu a absolvit Academia de Arte București, Facultatea de Arte Plastice, specializarea Sculptură (1996), este membru al Uniunii Artiștilor Plastici din România filiala Ploiești și din anul 1995 este și profesor la Liceul de Artă „Carmen Sylva” Ploiești, catedra de Studiul volumului și sculptură.
Este un artist cu o sensibilitate profundă și o imaginație debordantă, dar și cu o versatilitate atipică. Talentul său este reflectat prin gama largă de creații care înfrumusețează diverse locuri din țara noastră, fie la interior, fie la exterior – vitralii, busturi, sculptură monumentală, statui ecvestre, sculptură funerară. Testându-și limitele propriului talent, în anul 2002, la Harbin, în China a trecut la sculpturi de mari dimensiuni, mai puțin convenționale, una în zăpadă – care i-a adus Premiul special și una în gheață, care i-a adus Cupa de merit.
La Salonul „Gheorghe Coman” 𝐍𝐢𝐜𝐨𝐥𝐚𝐞 𝐋𝐮𝐩𝐮 aduce în fața publicului o lucrare de o expresivitate aparte – „𝑂𝑐ℎ𝑖𝑢𝑙 𝐴𝑝𝑒𝑙𝑜𝑟” – un melanj perfect de marmură, simbolistică și talent artistic, ce ne invită la calm, meditație, reflecție și introspecție. Pe durata Salonului vom întâlni toți artiștii expozanți și vom descoperi integral operele prezentate.
Vă așteptăm la muzeu!


