Sfârșitul de săptămână îi determină pe buzoiani sau pe cei care tranzitează județul să apese nesăbuit pedala de accelerație sau, după un chef cu prietenii, să urce la volan chiar dacă au consumat alcool.
Polițiștii buzoieni sunt angrenați, în această perioadă, într-o acțiune preventivă pentru reducerea numărului de accidente rutiere produse pe fondul nerespectării regimului legal de viteză.
Pentru creșterea gradului de siguranță rutieră în rândul participanților la trafic polițiștii rutieri au aplicat peste 300 de sancțiuni contravenționale și au reținut 28 permise de conducere ca urmare a neregulilor constatate.
Aparatele radar amplasate în special pe arterele cu cele mai mari valori de trafic, au înregistrat 127 de autovehicule ce au încălcat regimul legal de viteză. Pe lângă punctele-amendă care le-au fost aplicate, împotriva a 16 șoferi, care și-au condus mașinile cu viteze ce au depășit cu mai mult de 50 km/h limitele legale maxime admise a fost luată și măsura reținerii permisului în vederea suspendării, pentru o perioadă de 90 de zile.
Cea mai mare viteză, 181 km/h, a fost înregistrată de aparatul radar amplasat pe DN 2 E85, în afara localității Racovițeni, la volanul autoturismului fiind depistat un bărbat de 31 ani, din Iași.
Alte 12 permise de conducere au fost reținute de polițiștii rutieri pentru neacordarea priorității de trecere pietonilor aflați regulamentar în traversarea drumului public sau autovehiculelor ce rulau pe drumul prioritar, pentru nerespectarea semnificației culorii roșii a semaforului, pentru efectuarea unor depășiri neregulamentare, dar și pentru conducerea autoturismelor sub influența băuturilor alcoolice.
De asemenea în cadrul activităților desfășurate, au fost sancționați 22 de conducători auto care și-au condus autovehiculele cu diferite defecțiuni tehnice, 54 care nu au utilizat centura de siguranță, precum și 16 pietoni care s-au angajat neregulamentar în traversarea drumului public.
Valoarea totală a amenzilor aplicate este de peste 100.000 lei.
Totodată polițiștii rutieri au întocmit șase dosare penale, respectiv pentru conducerea unui autovehicul de către o persoană care avea suspendat acest drept, dar și pentru conducerea unui autoturism de către o persoană aflată sub influența băuturilor alcoolice (0.58 mg/l alcool pur în aerul expirat fiind concentrația înregistrată în cazul unui tânăr de 20 ani, din Nehoiu, depistat la volanul unui autovehicul pe raza aceleiași localități).
ATENȚIE, VITEZA UCIDE!
Polițiștii buzoieni vă recomandă să circulați cu prudență, cu viteză adaptată permanent condițiilor meteo-rutiere și să acordați o atenție sporită pietonilor.
Depășirea limitelor legale de viteză și viteza neadaptată la condițiile de trafic reprezintă unele din principalele cauze ale accidentelor rutiere grave produse pe drumurile publice!