Gata cu invincibilitatea: HCF Piatra Neamţ – H.M. Buzău 28-27!

de Stiri Buzau Media

Una dintre surprizele de până acum ale campionatului s-a produs duminică, la Piatra Neamţ şi, din păcate, Handbal Municipal a fost protagonistă! Într-un meci contînd pentru etapa a 17-a a Diviziei A, handbalistele buzoience au mers sub Pietrica, pentru a înfrunta una dintre cele mai incomode formaţii din campionat. Cu un lot vizibil slăbit după ce Laura Zafiriadis s-a retras din activitate, Roxana Tabarcea a avut probleme la genunchiul operat, iar Anca Ionescu a evoluat sub efectul unei răceli care a ţintuit-o la pat aproape toată săptămîna, Handbal Municipal a fost, cel puţin în prima repriză, o pradă uşoară pentru gazde, care au încheiat primele 30 de minute în avantaj, 17-13. Buzoiencele au forţat revenirea la reluare şi au fost foarte aproape să întoarcă pe final soarta meciului sau să salveze măcar un punct, dar au plătit pentru lipsa de concentrare din ultimele secunde, taxată de echipa nemţeană. S-a terminat 28-27, prima înfrîngere pentru Handbal Municipal după 7 victorii la rînd! Locul 3 nu este în pericol, dar, în afara meciurilor cu Dinamo şi Rapid, alţi paşi greşiţi nu prea mai sînt permişi. Urmează la sfîrşitul acestei săptămîni, la Sala Sporturilor, partida cu penultima clasată, CSU Tîrgovişte.