GATA CU INVINCIBILITATEA: METALUL BUZĂU – PROGRESUL SPARTAC 1-2!

de Stiri Buzau Media

Invincibilitatea Metalului s-a oprit la 10 meciuri. Sâmbătă după-amiază, într-un meci disputat pe terenul sintetic, în etapa a 11-a a Ligii a 3-a, echipa buzoiană a cedat pentru prima dată în acest campionat. Cea care a stopat seria miraculoasă a buzoienilor a fost lidera clasamentului, Progresul Spartac, care s-a impus în final cu scorul de 2-1. Oaspeţii au deschis scorul în ultimul minut al primei reprize, printr-un penalty transformat de Stanciu, după un henţ în careu comis de Ştefan Păun.

Metalul a restabilit egalitatea în minutul 65, prin reuşita lui Valentin Lungoci, însă bucureştenii au mai lovit o dată, decisiv, cu 6 minute înainte de final, prin Apostol, iar Progresul Spartac a plecat cu toate punctele de la Buzău şi continuă să ocupe prima poziţie, la egalitate de puncte cu Axiopolis Cernavodă, următoarea adversară a Metalului, sâmbătă, tot pe teren propriu, în penultima etapă a turului.