Gloria Buzău, egal la Reșița

de Stiri Buzau Media

Gloria Buzău și-a respectat blazonul în etapa cu numărul 6 din liga secundă de fotbal, penultima a turneului play-out, Seria B, plecând neînvinsă din deplasarea de la Reșița. Deși salvată matematic de la retrogradare, încă de etapa trecută, formația din Crâng a terminat la egalitate, scor 1-1( 0-0), partida cu CSM Reșița, disputată vineri, 30 aprilie.

După o primă repriză albă, reșițenii au deschis scorul în minutul 64 prin Buș, care a transformat un penalty foarte ușor acordat de arbitru. Gloria a egalat zece minute mai târziu, când Perju a pus latul în careul mic după un corner. Buzoienii puteau chiar să marcheze golul doi, dar lobul puștiului Socol a fost scos dinaintea liniei porții de un fundaș.

În urma acestui rezultat, Gloria Buzău va termina play-out-ul pe locul 3, chiar dacă mai are un meci de jucat. În ultima etapă din play-out, Gloria va juca, sâmbăta viitoare, pe teren propriu cu Concordia Chiajna.