S-au înscris la examen, însă au chiulit. Estre cazul a 142 de
absolvenți de clasa a VIII-a, din județul Buzău, care nu s-au
prezentat la prima probă scrisă a Evaluării Naționale, cea la Limba
și Literatura Română.
Potrivit reprezentanților Inspectoratului Școlar Județean Buzău, din
cei 3.041 de candidați înscriși la examen, în sălile de testare au
fost prezenți 2.899 de elevi. Dacă unii au chiulit, motivat sau nu, un
elev buzoian a dat dovadă de o ambiție extraordinară. El a susținut
examenul chiar pe patul de spital, fiind internat în secția de
Chirurgie Pediatrică a Spitalului Județean de Urgență Buzău.
La proba scrisă de Limba și Literatura Română, elevii au avut de
rezolvat cerințe de înțelegere a textului din două opera literare,
exerciții de gramatică, precum și realizarea unui rezumat literar
într-un text de 100–150 de cuvinte. Unii profesori de limba română
consideră că subiectele din această sesiune au fost mai dificile decât
anul trecut.
Următoare probă scrisă a Evaluării Naționale, cea la matematică, va
avea loc, miercuri, 24 iunie, primele rezultate ale examenului urmând
a fi afișate pe 1 iulie.

