Situație revoltătoare pe una dintre mai importante artere din
municipiul Buzău. La aproape două săptămâni după reabilitare,
tronsonul de pe bulevardul Nicolae Bălcescu, dintre Prefectură și
bulevardul Unirii, devine, din nou, șantier. Mai précis, asfaltul
proaspăt turnat este tăiat, după ce operatorul de gaze a descoperit
probleme la rețeaua de pe bulevard.
Lucrările de reabilitare a tronsonului de pe bulevardul Nicolae
Bălcescu au debutat în urmă cu câteva luni și s-au finalizat recent.
În tot acest timp, artera a devenit un adevărat șantier, iar
circulația rutieră din centrul orașului a fost bulversată. Vechiul
strat de asfalt a fost îndepărat și s-au făcut săpături adânci, de
până la 70 de centrimetri, pentru consolidarea terasamentului. Au
urmat lucrări de asfaltare și de pavare a trotuarelor.
În urma problemelor identificate la rețeaua de gaze de pe bulevardul
Nicolae Bălcescu, asfaltul va fi din nou spart, urmând a fi adus la
starea inițială de operatorul de distribuție. Lucrările sunt estimate
a se finaliza până pe 6 iulie.

