Metalul Buzău transferă la Dinamo!

de Stiri Buzau Media

Metalul Buzău pierde un jucător important chiar în perioada pregătirii
de vară. Este vorba despre fundașul stânga Răzvan Radu, care a fost
achiziționat de Dinamo București. Apărătorul de 20 de ani a fost déjà
inclus în lotul dinamoviștilor pentru cantonamentul din Polonia.

Transferul lui Răzvan Radu era iminent, în condițiile în care tânărul
jucător se afla în ultimul an de contract și putea pleca gratuit la
oricare echipă, din ianuarie. Achiziția sa a fost confirmată oficial,
atât de clubul din Crâng, cât și de fotbalist.

Format la academia celor de la FCSB, Radu a ajuns la Metalul Buzău în
februarie 2024 și s-a impus rapid ca un jucător de bază în angrenajul
echipei. El a fost unul dintre jucătorii care au reușit promovarea în
Liga a 2-a, la finele sezonului 2024-2025, iar jocul său sigur din
compartimentul defensiv l-a adus și în atenția selecționerilor de la
loturile naționale de tineret. În sezonul 2025-2026, fundașul
Metalului a jucat în 17 meciuri din sezonul regulat și în 3 din
play-out. De asemenea, el a mai bifat și 3 partide ca titular în Cupa
României.

Plecarea lui Răzvan Radu la Dinamo provoacă încă o problemă în
apărarea buzoienilor. Antrenorul Valentin Stan va trebui să găsească
de urgență o soluție, însă posibilitățile financiare ale clubului sunt
o piedică serioasă. O variantă pentru banda stângă ar fi Darius
Băncilă, fost jucător al Veronei, care, de asemenea, se încadrează în
criteriile „under”. Nu este exclusă nici folosirea lui Claudiu
Juncănaru, un fotbalist polivalent, dar familiarizat, mai mult, cu
flancul drept.