Serviciul de gestionare a câinilor fără stăpân, din Buzău, mai aproape de înființare!

de Stiri Buzau Media

Înființarea Serviciului de gestionare a câinilor fără stăpân, din
municipiul Buzău, a intrat în linie dreaptă. Primăria a lansat în
dezbatere publică proiectul care prevede înființarea acestui serviciu.

Potrivit proiectului, Serviciul de gestionare a câinilor comunitari va
fi administrat de societatea Urbis Serv, societate aflată în
subordinea Primăriei, și își va desfășura activitatea doar pe
teritoriul municipiului Buzău. Pentru înființarea Serviciului,
administrația locală a achiziționat padocul de la Urbis Serv, Primăria
alocând în acest sens, în bugetul din acest an, suma de 290.000 de
lei, cu TVA. Astfel, câinii capturați vor avea asigurate cazarea și
îngrijirea necesară pe perioada găzduirii. Noul serviciu de gestionare
a câinilor fără stăpân va funcționa în cadrul Direcției Tehnice a
Primăriei Buzău.

Hotărârea CLM Buzău prin care societatea Urbis Serv era delegată
anterior să captureze câinii fără adăpost de pe teritoriul
municipiului a fost anulată, în urma unei cereri formulată în justiție
de o asociație pentru protecția animalelor.