Gloria Buzău, victorie la scor cu Progresul București!

Victorie fără nicio emoție, pentru Gloria Buzău, duminică, pe terenul codașei clasamentului ligii a 2-a, Progresul Spartac București.

Buzoienii s-au impus cu 5-1, într-un meci în care nu au forțat deloc, mai ales în a doua parte a meciului.

Jucătorii lui Andrei Prepeliță și-au început festivalul de goluri în minutul 20, prin Valentin Dumitrache, care a îndeplinit o simplă formalitate, trimițând balonul în poarta goală.

Peste numai 5 minute a înscris și Ovidiu Perianu, aflat la debut în culorile Gloriei. În minutul 45, chiar înainte de pauză, scorul a fost majorat de noul căpitan al Gloriei, Cristian Dumitru.

În repriza a doua, buzoienii au mai înscris de două ori, chiar dacă nu au mai apăsat deloc pe pedala de accelerație.

Mai întâi a marcat, Mihnea Rădulescu, în minutul 64, și el aflat la debut sub culorile formației din Crâng.

Ultimul gol a fost înscris, în minutul 80, de Adi Chică-Roșă, din penalty. Progresul Spartac a reușit să reducă din avantaj, în minutul 82, prin Nicolas Tong.

În urma acestei victorii, Gloria Buzău a revenit pe locul 5 în clasament și a luat o opțiune serioasă pentru calificarea în play-off.

Echipa din Crâng va avea însă un meci foarte greu, pe 1 martie, când va juca, pe teren propriu, cu Corvinul Hunedoara.