Handbal Club Buzău, duel pierdut, la București, cu Steaua!

Handbal Club Buzău nu a reușit să-i țină piept Stelei, la București, în etapa 22 a Ligii Zimbrilor.

În prima repriză, handbaliștii buzoieni au dat o replică solidă bucureștenilor și chiar au condus cu 9 la 7 la jumătatea primei reprize.

Treptat, steliștii au pus, însă, stăpânire pe joc, au egalat și au reușit să preia conducerea, 12 la 10, în minutul 20. Diferența de două goluri s-a menținut până la pauză, când tabela a arătat 17-15 pentru bucureșteni.

Jucătorii de la Handbal Club au început bine și a doua parte a meciului. Ei au reușit să egaleze la 19 și chiar au preluat conducerea, cu 20-19. A urmat un nou moment nefast pentru formația buzoiană, care s-a văzut egalată și condusă cu 22-21, după numai patru minute.

Steliștii au conservat apoi un avantaj de două-trei goluri, până la final.

S-a încheiat 33-30 pentru Steaua, iar pentru Handbal Club Buzău urmează, astăzi, un nou meci de foc, cu campioana Dinamo.

O partidă mult mai importantă pentru buzoieni va avea, însă, loc, pe 16 aprilie, cu CSM București, în Cupa României.