Handbal Club Buzău, eliminată din Cupa României!

de Stiri Buzau Media

Șansă ratată de Handbal Club Buzău de a se califica între primele patru finaliste ale Cupei României la handbal masculin. Buzoienii au fost învinși, în Capitală, cu 24-21, de CSM București, la capătul unui meci în care au dat senzația că puteau mai mult.

De altfel, aproape întrega partidă, de la București, a stat sub semnul echilibrului. În primele minute ale primei reprize, ambele echipe s-au întrecut în ratări, nereușind să se distanțeze decisiv. Gazdele au reușit totuși să se desprindă la 4 goluri, 9-5, în minutul 22, avantaj care a fost, însă, surmontat repede de echipa buzoiană. Handbal Club a reușit să înscrie de șase ori consecutiv fără să primească gol. La pauză, tabela arăta 11-10, pentru buzoieni, scor destul de promițător. Și începutul celei de-a doua reprize a fost echilibrat, buzoieniireușind să conducă, în mai multe rânduri, cu trei goluri. Cu 20 de minute înainte de final, tabela arăta aceeași diferență, iar speranțele celor de la Handbal Club într-o calificare binemeritată erau cât se poate de îndreptățite. Din păcate, din acel moment buzoienii au fost ca și inexistenți pe teren. Timp de nouă minute, ei nu au mai reușit să înscrie, iar bucureștenii au egalat și apoi au preluat conducerea. Finalul de partidă a aparținut tot gazdelor, care au bifat o victorie clară, 24-21, și o calificare meritată.