Karatișitii de la SCM Gloria Buzău, 8 medalii la Cupa României!

de Stiri Buzau Media

Opt medalii și locul 6 în țară. Este bilanțul sportivilor de la SCM
Gloria Buzău la Cupa României la Karate Interstiluri și Para Karate,
competiție care a avut loc în weekendul trecut, la Ploiești.

La întrecerile la care au participat cei mai talentați tineri karateka
de la 78 de cluburi din țară, sportivii de la Gloria au urcat de opt
ori pe podium. Cele mai importante medalii, de aur, au fost câștigate
de Antonia Mănică, dublă campioană la kumite, atât la senioare,
categoria 61 kilograme, cât și la Under 21, Briana Mănică, la kumite
seniori, 68 kilograme, și Leonard Moise, la kumite seniori, categoria
84 kilograme.

Rezultate excelente au fost obținute și de Nicolas Modi, în proba de
kata individual masculin Under 21, și de Eduard Mihai Andrei, la
kumite cadeți 52 kilograme, care și-au adjudecat medalii de argint. De
asemenea, SCM Gloria Buzău și-a completat zestrea de medalii cu alte
două, de bronz, obținute de Erika Andreea Gheorghe, la kumite Under
14, categoria 52 kilograme, și Andrei Alixăndroiu, la kumite Under14,
categoria 40 kg.

Cu cele 8 medalii, 4 de aur, 2 de argint și 2 de bronz, clubul buzoian
s-a clasat pe poziția a 6-a la întrecerea de la Ploiești, competiție
la care au participat cei mai valoroși tineri karateka din țară.