Puncte de prim ajutor pentru buzoienii afectați de caniculă!

de Stiri Buzau Media

Buzăul se află sub cod galben de caniculă și disconfort termic
accentuat, cu temperaturi greu de suportat la orele amiezii. Este și
motivul pentru care Primăria Buzău deschide cinci puncte de prim
ajutor în mai multe zone ale orașului. Acolo, trecătorii pot primi
asistență medicală în caz de nevoie.

Cele cinci puncte sunt amenajate în zone frecvent tranzitate de
buzoieni: în holul Primăriei, din Piața Dacia, Piața Dorobanți, Piața
Micro XIV, Piața Centrală și Piața Crâng. În toate aceste puncte de
prim ajutor, cetățenii care se resimt din cauza căldurii sufocante vor
fi întâmpinați de cadre medicale și voluntari, pregătiți să le ofere
sprijin. Buzoienii au la dispoziție apă rece și spații de răcorire,
iar cadrele medicale le pot măsura tensiunea arterială. De asemenea.
Primăria a încheiat un nou protocol cu Colegiul Farmaciștilor din
Buzău pentru ca farmaciile să poată acorda asistență medicală de
urgență celor afectați de caniculă.

Meteorologii anunță că valul de căldură excesivă se va intensifica din
acest weekend, urmând ca la începutul săptămânii să fie înregistrate,
la Buzău, 37-38 de grade Celsius, la umbră.