A turnat cu găleata, miercuri, după amiază, în municipiul Buzău, iar
problemele nu au întârziat să apară. Deși a durat doar o jumătate de
oră, ploaia torențială a solicitat din plin sistemele de canalizare,
iar în unele zone ale orașului gurile de scurgere au refulat.
Cele mai mari probleme au fost în Zona Industrială, la podul de la
Drăgaică, unde străzile și intersecțiile au fost inundate, iar șoferii
au circulat cu maximă prudență. După încetarea ploii, situația a
revenit la normal, iar traficul s-a desfășurat în condiții normale.
Reprezentanții Companiei de Apă Buzău au precizat că sistemele de
canalizare sunt dimensionate pentru a prelua apa de ploaie, dar în
limite normale, nu și în cazul unor debite foarte mari, cum s-au
înregistrat miercuri, într-un timp foarte scurt. O soluție pentru a
preîntâmpina astfel de probleme ar fi construirea unui sistem de
preluare a apei de ploaie, separat de sistemul de canalizare.
De asemenea, ploaia torențială a alertat și echipajele Inspectoratului
Județean pentru Situații de Urgență. Pompierii au intervenit la
subsolul unei grădinițe din oraș, care a fost inundat, și pe Aleea
Garofiței, unde un arbore a fost doborât de furtună. Meteorologii
avertizează că și în perioada următoare sunt posibile noi episoade de
instabilitate atmosferică, cu averse și descărcări electrice.

