SCM Gloria Buzău trimite un jucător la echipa națională de rugby în 7, Under U18, a României!

de Stiri Buzau Media

Rugby-ul juvenil buzoian produce noi talente. Emanuel Ichimescu, unul
dintre cei mai talentați tineri jucători de la SCM Gloria Buzău, a
fost convocat la echipa națională de rugby în 7, Under 18, care se
pregătește pentru participarea la Campionatul European din luna iulie.

Cu prestații constante și convingătoare la echipa buzoiană, care s-a
calificat în elita rugby-ului juvenil, jucătorul a intrat de mai mult
timp în atenția selecționerilor echipei Under 18 a României, fiind
convocat de mai multe ori la lotul național. Selecția sa este și o
confirmare a muncii depuse de cei doi antrenori de la Gloria, Costică
Merșoiu și George Georgescu.

Emanuel Ichimescu se va alătura Naționala României Under 18, la
Snagov, în București, unde este programat un stagiu centralizat de
pregătire, între 1 și 10 iulie. Ulterior, lotul de juniori al României
se vor deplasa la Praga, în Cehia, unde va avea loc Campionatul
European de Rugby în 7, rezervat jucătorilor Under 18. Competiția
europeană este programată în perioada 10-13 iulie.