Acasă rămân invincibili: Olimpia – Valea Mărului 3-0

faza-olimpia-3Etapă intermediară, marţi după-amiază, în Liga a 3-a. Un nou meci şi pentru Olimpia, care a întîlnit pe teren propriu o mai veche cunoştinţă, formaţia gălăţeană Avîntul Valea Mărului, împotriva căreia, în urmă cu 2 ani, a obţinut promovarea în cel de-al treilea eşalon, după o dublă manşă de baraj. Acum, într-o dispută contînd pentru etapa a 8-a a campionatului, miza a fost reprezentată de cele 3 puncte, pe care rîmnicenii le-au obţinut fără prea multe probleme. După o primă repriză albă, Olimpia s-a dezlănţuit după pauză. Imediat de la reluare, Ionuţ Drăghici (min. 46), proaspăt intrat la pauză, şi Dragoş Ceauşel (min. 47) au punctat pentru 2-0.

Chivu a ratat şansa desprinderii cu un şut deviat în bară (min. 69), desprindere care avea să vină în al patrulea minut al prelungirilor, graţie reuşitei lui Saim Tudor. După victoria de marţi după-amiază, Olimpia a acumulează 13 puncte şi urcă pe locul 5 în clasament. Pentru rîmniceni urmează o nouă partidă în faţa propriilor suporteri, vineri, 21 octombrie, de la ora 15.00 cînd vor întîlni pe SC Bacău.