Buzoianul Alin Manea, noua senzaţie a Craiovei! Gabi Balint l-a comparat cu legendarul Zoli Crişan!

de Stiri Buzau Media

maneaTînărul internaţional de tineret Alin Manea (19 ani), aflat la debutul său pentru CSU Craiova în acest sezon de Liga 1, a avut o evoluţie extraordinară şi a fost decisiv în victoria oltenilor cu 2-1 în faţa Viitorului Constanţa, în ultima etapă a Ligii I. Manea a oferit o pasă de gol în minutul 46, la reuşita lui Bancu, după o incursiune de excepţie pe linia de fund şi a mai avut o pasă excelentă, printre toţi fundaşii Viitorului, spre Bancu, dar acesta a şutat în bară. Manea, care a intrat în teren în minutul 46, în locul lui Ivan, a bifat cea mai lungă prezenţă a sa într-un meci de Liga 1. Anul trecut, mai evoluase 13 minute într-un meci cu Petrolul, iar în sezonul 2013-2014, a prins două minute în teren pentru Corona Braşov. Alin Manea a început fotbalul la clubul Şoimii Buzău. Gabi Balint, fostul mare atacant al naţionalei şi al Stelei, s-a declarat cucerit de fotbalistul buzoian pe care îl compară cu legendarul Zoltan Crişan, din echipa de aur a oltenilor, Craiova Maxima. „Vreau să remarc şi eu pe acest băiat, Manea, pe care l-am văzut pentru prima dată. Cred că a fost debut. Noul Zoli Crişan, după părerea mea. Micuţ, rapid… Tot ce a făcut, a făcut perfect. E incredibil, nu ştiu de unde l-au scos. Cred că a avut o baghetă magică Mulţescu. Extraordinar! Cîtă maturitate pentru un puşti. Pasă de gol, a doua pasă cu care l-a lăsat singur pe Bancu…”, a declarat Balint, în direct, în studioul emisiunii Fotbal Club, de la Digi Sport.