Start perfect: HM Buzău – CSM 2 Bucureşti 37-32!

Victorie pentru H.M. Buzău în primul meci al anului! Duminică după-amiază, în Sala Sporturilor, într-o partidă contând pentru etapa a 11-a a Diviziei A, prima din 2017, echipa buzoiană a trecut cu scorul de 37-32 (21-13), de CSM 2 Bucureşti, formaţia secundă a campioanei Europei şi a României care, e adevărat, s-a prezentat la Buzău cu o trupă în care şi-au făcut loc multe jucătoare tinere. Prima repriză a fost extrem de spectaculoasă, cu buzoiencele marcînd din aproape toate poziţiile şi prin toate procedeele. Ritmul a mai scăzut însă după pauză, iar oaspetele au mai redus din handicap, dar finalul celor 60 de minute tot a pus pe tabelă o diferenţă lejeră în favoarea H.M.-ului, 5 goluri, 37-32. În urma acestui rezultat, Handbal Municipal îşi consolidează poziţia a 3-a în clasament şi va disputa următoarea partidă duminica viitoare, în deplasare, cu Activ Plopeni.