Unde era mai greu, acolo au cîştigat: RCM Galaţi – Stejarul 12-17!

de Stiri Buzau Media

faza-stejarulÎnceput de campionat cum nu se poate mai bun pentru Stejarul. Sîmbătă, în prima etapă a noului sezon al Diviziei Naţionale de Seniori, rugbiştii buzoieni au trecut cu bine peste un meci considerat, chiar dacă primul, cel mai dificil din tur. Asta şi pentru că adversara, RCM Galaţi, este una dintre echipele cu care Stejarul se va bate pentru primele două poziţii ale clasamentului. Seria victoriilor pe linie, începută în primăvară, în Cupa României, cînd, de altfel, a şi cîştigat trofeul rezervat formaţiilor din D.N.S., a continuat şi la Galaţi. Gazdele au punctat primele, printr-un eseu transformat, apoi Teodor Niţu a redus din diferenţă printr-o lovitură de pedeapsă: 3-7. Stejarul a continuat presiunea, iar Mihai Golubenco, internaţional moldovean transferat în această vară a reuşit un eseu, pe care acelaşi Niţu l-a transformat, iar Stejarul a preluat conducerea, 10-7. La pauză însă în avantaj a intrat Galaţiul, după un eseu, netransformat: 12-10. După pauză, un nou eseu, reuşit de Alin Dumitrache şi transformat tot de Niţu, i-a readus pe buzoieni în avantaj, 17-12, rezultat care avea să rămînă neschimbat pînă la final. Start reuşit, aşadar, pentru Stejarul, care îşi aşteaptă acum suporterii la meciul de sîmbătă, din Parcul Tineretului, de la ora 13.00, cu RC Bîrlad.

Stejarul: Suflea, Dinu, Trifan, Tatu (căpitan), Platon, Barbu, Baboiu, Spătărescu, Cocîrlă, Niţu, Caloian, Golubenco, Boian, Dumitrache, Bîsceanu. Au mai jucat: Moise, Grigore, Deaconescu, Gheorghe, Mănicu, Constantin, Dogaru. Antrenor: Costică Merşoiu