Victorie şi punct bonus: CS Mănăştur – Stejarul 15-26!

faza-stejarul-4Stejarul şi-a revenit rapid după şocul pierderii primului meci oficial după aproape un an, etapa trecută, la Suceava şi şi-a trecut în dreptul său o victorie extrem de preţioasă pe terenul ultimei clasate, CS Mănăştur, scor 26-15. Mai mult, graţie celor 4 eseuri marcate, echipa buzoiană a cîştigat în meciul disputat sîmbătă dimineaţă, la Cluj Napoca, şi punctul bonus ofensiv, adică maximum posibil pe care rugbiştii buzoieni îl puteau obţine de la această partidă. În ciuda aparenţelor, n-a fost deloc uşor jocul de sîmbătă. Cu aproape jumătate din echipă cedată de gruparea-mamă din SuperLigă, Universitatea Cluj, CS Mănăştur a fost prima la conducere, după un eseu, transformat, 7-0. Stejarul a egalat în urma unui ese reuşit de Dumitrache şi transformat de Niţu, 7-7 şi a trecut apoi la conducere după un nou eseu, opera lui Lungu, transformat de acelaşi Niţu, 14-7. A urmat un nou eseu, pe care Spătărescu şi l-a trecut în palmares, dar de data aceasta Niţu a ratat transformarea, iar la pauză Stejarul a intrat în avantaj, 19-7. Clujenii au punctat primii şi după pauză, printr-un eseu, netransformat şi o lovitură de pedeapsă, apropiindu-se la 15-19. Îngroziţi de gîndul unui nou eşec, buzoienii şi-au revenit rapid şi Niţu, cu un eseu pe care tot el l-a şi transformat, a închis tabela, 26-15 pentru Stejarul! În urma victoriei de la Cluj, Stejarul a acumulat 14 puncte, zestre cu care ocupă locul 3 în D.N.S. Pentru echipa buzoiană urmează două partide consecutive în Parcul Tineretului, sîmbătă, 29 octombrie, ora 10.00, cu CSUAV Arad, şi după o săptămînă, pe 5 noiembrie, derby-ul campionatului cu CS Năvodari.