A început cel mai important examen pentru absolvenții de gimnaziu din
Buzău, Evaluarea Națională. Elevii au susținut, astăzi, prima probă
scrisă a examenului, la limba și literatura română.
Potrivit reprezentanților Inspectoratului Școlar Buzău, în cele 33 de
centre de examen organizate la nivelul județului au fost așteptați
3.041 de elevi înscriși la probele scrise. Aceștia au primit
subiectele la ora 9,00 și au avut la dispoziție două ore pentru
rezolvarea lor. Toate centrele de examen au fost instruite în ceea ce
privește respectarea regulilor de organizare, supraveghere, securizare
a subiectelor și transmitere a lucrărilor.
Responsabilii IȘJ Buzău mai precizează că, la nivelul județului, a
fost organizat și un centru zonal de evaluare, responsabil cu
corectarea lucrărilor elevilor. A doua probă scrisă de la Evaluarea
Națională, cea de matematică, va avea loc, miercuri, 24 iunie.

