Au început înscrierile pentru examenul de titularizare, iar dascălii buzoieni au la dispoziție, și de această dată, sute de catedre vacante.
În acest an, în județul Buzău sunt disponibile, 81 de catedre definitive. Este vorba despre posturile pe care candidează profesorii care vor să încheie un contract pe perioadă nedeterminată în sistemul de învăţământ. Pe lângă acestea, au fost scoase la concurs şi posturi disponibile pentru o perioadă determinată. În judeţul Buzău sunt disponibile 159 astfel de catedre. De asemenea, la nivelul județului sunt, în total, 592 de posturi vacante rezervate incomplete.
Titularizarea reprezintă angajarea unui cadru didactic într-o şcoală, pe o perioadă nedeterminată. Pentru a se titulariza, profesorii trebuie să obţină minimum nota 7, atât la examenul scris, cât şi la inspecţia la clasă în profilul postului. Pentru a deveni suplinitor, deci pentru angajarea pe perioadă determinată, candidaţii trebuie să obţină minimum nota 5, atât la proba scrisă, cât şi la inspecţie.
Odată cu prelungirea stării de alertă, începând cu 13 mai, pentru 30 de zile se suspendă şi inspecţiile speciale la clasă şi a probelor practice pentru candidaţii la concursul naţional.