Două noi titluri naționale pentru Marina Baboi!

de Stiri Buzau Media

Buzoianca Marina Baboi rămâne imbatabilă în probele de viteză. Dovadă victoriile categorice obținute, în weekend, de atleta de SCM Gloria, atât la 100 de metri, cât și la 200 de metri, în cadrul Campionatelor Internaționale de Atletism ale României, de la Craiova.

Sâmbătă, în proba de 100 metri a senioarelor, buzoianca a câștigat detașat, cu un timp foarte bun, 11.73 secunde. Ea a fost urmată de Maria Bisericescu, restul atletelor care s-au aliniat la start terminând proba cu mult în spate.

Nici duminică, în a doua zi a întrecerilor, Marina nu a avut rival. În proba de 200 de metri, atleta de la SCM Gloria Buzău s-a impus clar cu un timp, la fel de bun, 23,82 secunde. Ea și-a trecut astfel în palmares a 12-a medalie de aur la Campionatele Internaționale de Atletism ale României.

De remarcat este și medalia de argint obținută de o altă sportivă de la Gloria Buzău, Ioana Baciu, în proba de aruncare a suliței.