
În afara celor doi medici demisionari, secţia de urgenţe mai este deservită de doi medici specialişti în medicină de urgenţă şi de un medic pediatru, care sunt angajaţi cu normă întreagă.
Încă doi medici de familie au jumătate de normă la UPU iar alţi cinci lucrează cu contracte de gărzi.
Pentru ca secţia să poată funcţiona la întreaga capacitate, ar mai fi nevoie de cinci medici secialişti în medicină de urgenţă.
Conducerea spitalului este în negocieri cu un medic de familie sirian şi caută soluţii pentru a atrage la Buzău alți medici specialişti. De asemenea, se poartă negocieri și cu medicul de familie Angela Mazdrag pentru a reveni asupra demisiei.

