Victorie şi nervi: Gloria – Dacia Brăila 1-0

raduca autorul golului glorieiGloria a obţinut 3 puncte foarte importante în perspectiva luptei pentru salvarea de la retrogradare din play-out, acolo unde, după ce se vor scădea punctele cucerite în faţa ultimei clasate, punctajul fiecăreia dintre formaţii se va înjumătăţi. Echipa buzoiană a învins sîmbătă seară, în Crîng, în penultima etapă a sezonului regulat, pe Dacia Brăila, formaţie care va juca în play-off, cu scorul de 1-0, graţie golului marcat de Adrian Răduca, dintr-un penalty obţinut tot de el, cu 8 minute înainte de finalul meciului. Cea mai controversată fază a jocului a avut loc în prelungirile primei reprize, cînd echipei brăilene i-a fost refuzat, eronat, pe motiv de ofsaid, un gol marcat de Dima. După victoria de sîmbătă, Gloria acumulează 31 de puncte şi se menţine pe locul 8, urmînd să întîlnească, în ultima rundă a sezonului regulat, în deplasare, pe Farul Constanţa.

Scandal la final: S-au scuipat şi s-au înjurat!

Dacă în teren meciul s-a disputat fără nici un fel de probleme, la final nervii şi-au făcut apariţia în cele două tabere. Persoane din anturajul Gloriei au sărit asupra antrenorului Daciei Brăila, Alin Pînzaru, pe care l-au înjurat şi l-au scuipat. Reacţia tehnicianului brăilean a fost pe măsură. „O să ajungeţi la închisoare, hoţilor, la Jilava!”, aluzie la scandalul pariurilor în care este implicată echipa buzoiană.

faza meci (sursa foto captura digisport)

Sursa foto: captura digisport